10.12.2019 - Emlak Dergisi web sitesine hoş geldiniz.

Almanya’da Emlak Piyasası Ne Durumda?

Almanya’da Emlak Piyasası Ne Durumda?

Takdir edersiniz ki, ülkemizde emlak piyasası durumları biraz karışmış durumda. Yükselen banka kredi faizleri, ülkemizin içinde bulunduğu, siyasi ve ekonomik politika gereği, piyasada birçok sektörde, dalgalanmalar ve durulmalar meydana geldi. Bunlardan bir tanesi de gayrimenkul sektörü olduğu için, bu durum gayrimenkul uzmanlarını epeyce bunaltmış görünüyor.

Peki, yurtdışında, özellikle Almanya’da emlak piyasası ne durumda? Almanların da yaşadığı birçok ekonomik sıkıntıların olduğunu biliyoruz. Bu maddi problemler, emlak piyasasında ne gibi bir etki bıraktı? Bu konularla ilgili birçok araştırma ve detayı sizler için yazımızda paylaşıyoruz.

Bu konu ile alakalı, Almanya’daki yatırımcı şahıslarla görüşmeler yaptık. Onlardan edindiğimiz bilgilere göre, Almanya’da emlak piyasası, Türkiye’ye nazaran biraz daha iyi görünüyor. Konut satışları konusunda gayet iyi bir alıcı potansiyeli var. Üstelik banka kredi faizleri de oldukça düşük olduğu için, insanlar kolayca kredi çekerek ev sahibi olabiliyor. Bu durumda, Almanya’daki emlak piyasası da oldukça canlanmış oluyor. Açıkçası Almanya’daki sorun, ülkemizdeki durumdan farklı olarak, alıcıların zor ev bulduğu yönünde. Çünkü istediğiniz tarzda olan birçok evin bir hayli sayıda alıcısı bulunmakta ve aralarından sıyrılıp konut bulabilirseniz şanslı sayılıyorsunuz. Tabiki fiyatlar ülkemizdeki ev fiyatlarına göre çok uç noktalarda fakat insanların da o fiyatlara göre bir gelir kapasiteleri bulunuyor.

Almanya’da ev kiraları oldukça pahalı olmasına rağmen, insanların yüksek maaşla çalışıyor olması, bu zorluğu da ortadan kaldırıyor. Böylece, kiranın yüksek olması, insanları çok ciddi bir şekilde etkilemiyor.

Almanya’daki emlak piyasasının etkili bir şekilde devam ediyor olması, oradaki yatırımcı ve gayrimenkul uzmanlarının da işine yaramış görünüyor. Piyasanın hareketliliği, kredi faizlerinin düşüklüğü ve gittikçe artan alıcı potansiyeli, bu meslek grubunda çalışan kişilere önemli ölçülerde maddi gelir sağlamakta. Almanya’da gayrimenkul uzmanı olmak, bizim ülkemizdeki şartlardan daha iyi olduğu için, getirisi en yüksek meslek grupları arasında yer alıyor. Bu mesleği yaparak, büyük bir miktarda gelir sağlayıp, ülkenin hatırı sayılır zenginleri arasına girenler oldukça fazla ve emlak piyasası sektörüne girmek isteyenlere de, zengin olma konusunda, mantıklı bir yol gibi görünüyor.

EMLAK DERGİSİ

SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ