27.09.2020 - Emlak Dergisi web sitesine hoş geldiniz.

Cushman & Wakefield Çeyrek Gayrimenkul Pazar Analizleri Raporunu

Cushman & Wakefield Çeyrek Gayrimenkul Pazar Analizleri Raporunu

Cushman & Wakefield Çeyrek Gayrimenkul Pazar Analizleri Raporunu sizlerle paylaşmaktan memnuniyet duymaktayız. Bu raporun amacı sizlere gerçek pazar bilgisini küresel ve yerel uzmanlarımızın görüşleriyle harmanlayarak sunmaktır. Rapor Ofis, Perakende, Sanayi ve Lojistik alanlarında yatırımcı ve kullanıcı açısından pazarı ele almaktadır.
Ofis
Türkiye ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine göre %1,5 ile beklenenden daha düşük bir daralma kaydederek ılımlı bir toparlanma göstermiştir, reel sektör ve tüketici güven endekslerine gelindiğinde ise Eylül ayında, bir önceki çeyreğe kıyasla benzer seviyelerde, sırasıyla 98,8 ve 55,8 olarak kaydedilmiştir. Bununla birlikte, mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik oranı yükseliş göstererek Temmuz 2019’da %14,3 olarak gerçekleşmiştir. Öte yandan, yıllık enflasyon oranı Eylül ayında ciddi bir düşüş göstererek %9,26 ile gerçekleşirken yaklaşık üç sene sonra en düşük seviyesine ulaşarak, tek haneye gerilemiştir. Kaydedilen bu pozitif performansların yanı sıra, döviz kurunda devam eden dalgalanmalar, ofis pazarında gerçekleşecek işlem faaliyetleri üzerinde etkili olmaya devam etmektedir.

Perakende
AYD/Akademetre’nin alışveriş merkezlerine ilişkin verdiği perakende verilerine göre, 2019 Ağustos ayında ciro endeksi bir önceki yılın aynı dönemine göre %7,8 artmıştır ancak endeks artışı, tatil sezonunun şehir dışında geçirilmesinin de etkisiyle aynı dönemde kaydedilen %15,01 enflasyon oranının neredeyse yarı seviyesinde kalmıştır. Kategoriler bazında en yüksek artışlar, %17,8 ile yiyecek ve içecek kategorisinde gerçekleşirken, Temmuz 2019’da %22,5 artış ile ilk sırada yer alan ayakkabı kategorisi, Ağustos 2019’da %15,6 artış oranı ile ikinci sırada yerini almıştır. Bunun yanı sıra her iki kategori de aynı dönemde kaydedilen enflasyonun üzerinde seyretmiştir. Ek olarak, ziyaret sayısı endeksi bir önceki yılın aynı dönemine göre %2,7 gerilerken, bir önceki çeyrekle aynı seviyede kaydedilmiştir.

Endüstriyel
Ocak-Mayıs 2019 döneminde Türkiye’de kaydedilen en yüksek, ihracat hacminden sonra, Ağustos 2019’da ithalat ve ihracat ticaret hacimleri sırasıyla %1,5 ve %1,6 oranında bir önceki yılın aynı dönemine göre artış göstermiştir. Buna ek olarak, dış ticaret açığı aynı dönemde bir önceki yıla kıyasla %1,2 oranında hafif bir yükselişle ABD$ 2,5 milyar’a yükselmiştir. Bununla birlikte, yıllık TÜFE, Eylül ayında ciddi bir oranda düşüş göstererek Temmuz 2017’den beri ilk kez tek hane olarak kaydedilip %9,26’ya gerilemiştir. Yıllık Yerel ÜFE de aynı düşük seyri göstererek Eylül 2019’da geçen yılın aynı dönemine göre %2,45 oranında Eylül 2016’dan beri kaydedilen en düşük seviyesine ulaşmıştır.

SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ