23.01.2020 - Emlak Dergisi web sitesine hoş geldiniz.

Emlak Borsası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Emlak Borsası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Değerleme sektörü ne durumda? Gayrimenkul değerleme uzmanlarının bu konudaki yeri ve önemi nedir? Emlak borsası hakkında bilinmesi gereken detaylar nelerdir? Gibi en çok merak edilen sorulara, cevap niteliğinde olarak, yazımızı sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyacağız.

Öncelikle değer denen kavram, çok karmaşık konulara sahip olmakla birlikte, çok basitçe değer kavramının tanımını şu şekilde yapabilmemiz mümkün olacaktır; değer nihai bir kavram ile satıcının satmaya razı olduğu, alıcının da almaya muvafakat ettiği, el sıkışılan değerdir. Tabi bunun istisnaları vardır. Satıcı özel bir nedenle, bir değeri yok pahasına satmaya uğraşabilir. Ya da alıcı, evinin önündeki parsel satılıktır, evine çok güzel bir parsel oluşturur, bu yüzden de ederinden fazla ödemeyi kabul edebilir. Bu istisnaları dışarıda tutarak, makul piyasa şartlarında, makul alıcı ve satıcının el sıkıştığı değer olarak tanımlanabilir.

Toplumda çok bilinen yanlışlardan bir tanesi olarak, değerleme uzmanının, banka ekspertizi olarak çalıştığı yönünde düşünceler oluşmaktadır. Oysaki değerleme uzmanlarının görevi bu kadar basit olmayıp, rapor hazırlamak için tam 30 farklı başlık altında inceleme yapan, bunların araştırılması ve onaylanması adına, birçok kurum ve kuruluşlara giderek, çalışmalar yapan zor bir meslek grubudur. Her türlü değerin ve fiyatın araştırılmasını yaparak, en doğru bilgiyi sunmak adına, birçok işlemle uğraşan kişilerdir, değerleme uzmanları. Ama dediğimiz gibi maalesef, toplumumuzda bu meslek anlayışı biraz farklı olmakta ve sadece iki fotoğraf çekip giden kişilermiş gibi ön yargılı bakılmaktadır. İşin içine girdiğiniz zaman, olayın hiç de öyle olmadığını fark etmeniz mümkün olacaktır.

Gayrimenkul, bu ülkenin teminat barajı olması itibari ile bankaların da bu teminatın inandırıcılığı hususunda, ederi ne kadar? Değeri nedir? Gibi soruların cevaplarını tek bir kişiden alabileceği konusunda, burada devreye, gayrimenkul değerleme uzmanları girmektedir. Bankalar gayrimenkul değerleme uzmanlarının sözlerine, araştırmalarına ve somut kanıtlarına karşı, teminatı kabul etmekte ve kişilere bu alanda hizmet verebilmektedirler.

Görüldüğü üzere, değerleme uzmanlığı, hiç de sanıldığı kadar basit bir meslek olmamakla birlikte, önemli kararların alınmasında, yol gösterici bir meslek grubu olarak karşımıza çıkmaktadır.

EMLAK DERGİSİ

SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ