22.10.2019 - Emlak Dergisi web sitesine hoş geldiniz.

Fazla aidat ödemeyin

Fazla aidat ödemeyin

Kiracılar, site aidatındaki her kalemi ödemek zorunda değil. Giderlerin sorgulanması gerektiğini söyleyen uzmanlar, Ek masraflarda, siteye yeni yapılanı ev sahibi, tadilatı kiracı öder diyor.

Konutlardaki yüksek aidat sorunu uzun zamandır gündemde. Site yönetiminin, sitede yapılan harcamalar nedeniyle ev sahiplerinden ya da kiracıdan her ay talep ettiği aidatlar, özellikle son dönemde neredeyse ev kirasıyla yarışır durumda. Yüksek aidatlar nedeniyle canından bezen vatandaş ise ne yapacağını şaşırmış durumda.

TOPLANTIYA KATILIN

Özellikle son dönemde asgari ücrete (2020 lira) yaklaşan aidatlar bile var. Vatandaş ise site yöneticilerinden şikayetçi. Ancak aslında aidatların aşırı yüksek olmasını önlemenin ya da denetlenmenin en kolay yolu, yılda bir kez ya da birden fazla bloklu projelerde, 2 yılda bir kez yapılan kat malikleri (ev sahipleri) kurul toplantısına katılmak.

YATIRIM MI, İŞLETME Mİ?

Ev sahipleri için toplantıları takip etmek önemli bir çözüm yolu. Peki kiracılar ne yapmalı? Aidata dahil olan iki bütçe kalemi olduğunu belirten uzmanlar, “Bunlar yatırım ve işletme kalemleridir. Ev sahibinin ödemesi gerekenler yatırım bütçesine, kiracının ödemek zorunda olduğu ise işletme bütçesine dahildir” diyor.

İTİRAZ HAKKINIZ VAR

Bir binada asansör değişiyorsa bunun aidata yansıyan giderini ev sahibi öder. Ancak asansör tamir edilecekse bunu kiracı öder. Ya da binaya mantolama yapılacaksa ev sahibi öder. Bazı binalarda yarı yarıya ödendiği oluyor ama bu doğru bir uygulama değil. Kiracı, aidata yansıyan bu kalemleri inceleyerek itiraz etmeli.

KALEM KALEM İNCELEYİN

Örneğin, kat görevlisinin gideri kiracıya ait ancak bazı bina yönetimleri, görevlinin kıdem tazminatı hesabına da belirli bir miktar yatırıyor. Bu miktarı ise ev sahibi ödemeli. İşte bu gibi detayları inceleyerek kiracı daha az aidat ödeyebilir.

İCRA TAKİBİ BAŞLAR

Kat Mülkiyeti Kanunu’na göre aidatını ödemeyen vatandaşa icra takibi başlatılıyor ve ödenmeyen aidatlar için aylık yüzde 5 gibi bir faiz uygulanıyor. Bazı lüks sitelerde 3 aylık aidat için 15 bin lira bile isteniyor. Kanunda herhangi bir kısıtlama yok.

YARGITAY KARARI VAR

Ev sahiplerinin ortak gideri ödemekle yükümlü olduğunu ifade eden uzmanlar, “Mesela giriş katta dairesi olanlar asansör kullanmadığı için itiraz ediyor ancak bu ortak gider. Ama Yargıtay’ın aldığı emsal karar var. Yargıtay, bebek odası ve bakıcısı olan bir sitede, ev sahibi olan bir öğrencinin bu alanları kullanmadığı için giderlerini ödemesi gerekmediğine hükmetti” bilgisini paylaşıyor.

Kaynak Güneş Gazetesi/www.gunes.com

SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ