23.01.2020 - Emlak Dergisi web sitesine hoş geldiniz.

Gayrimenkul Uzmanlığı Mesleği

Gayrimenkul Uzmanlığı Mesleği

Gayrimenkul Uzmanlığı Mesleği

Gayrimenkul uzmanlığı, konut satışı konularında çok fazla bilgi ve beceri gerektiren, iletişim alanlarında yetenekli olmayı zorunlu kılan, müşteri odaklı bir meslektir. Herkesin yapabileceği bir meslek olmamakla birlikte, gayrimenkul uzmanlarının, bu alanda birçok eğitim alması ve kendini sürekli yenilemesi gerekmektedir. İlk başta basit gibi görünen ve herkeste heves uyandıran bu meslek grubu, zamanla içerisine girildiğinde, aslında ne kadar zor ve beceri gerektiren bir iş olduğunu kişilere yansıtmaktadır.

Mesleğin en can alıcı konularından biri, ikna ve iletişimin ne kadar önemli olduğudur. Gayrimenkul sektöründe uzmanlık yapacak adaylar, öncelikle, müşteriyle sağlam bir iletişim kurabilmelidir. Müşterisini ikna edebilecek bilgi ve beceriye sahip olmalıdır. Eğer, bir emlak danışmanı, müşteriyle iyi bir iletişim kuramaz, karşısındaki kişiyi sıkarsa, bu mesleği çok fazla uzun sürmeden bırakmak durumunda kalacaktır. Çünkü iletişim, bu mesleğin olmazsa olmazlarından olup, müşterilerinizin memnuniyetini kazanmanız açısından, önemli bir unsurdur.

Bahsettiğimiz üzere gayrimenkul, tamamen bir insan işidir. Beşeri ilişkiler üzerinden kurulan bir meslek grubudur. İnsanı sevmeyen bir gayrimenkul uzmanı, bu meslekte çok fazla ilerleyemez ve kısa bir süre içerisinde, mesleğini bırakmak durumunda kalacaktır. Başarının ve mutluluğun ortak temelinde insan vardır. Eğer insan ilişkilerinde kendinizi geliştirirseniz, her zaman her şekilde başarılı olursunuz. İnsan mühendisliği teknik bilgiden çok daha önemlidir. Yapılan araştırmalarda duygusal zekâsı yüksek olan yöneticilerin, başarı oranı, her zaman için, IQ’su yüksek olan kişilerden çok daha fazladır. Tabiki insanların düşünsel zekâsı çok önemlidir fakat insanlarla nasıl iletişim kurduğu, insanlarla nasıl uyum sağladığı da çok ama çok önemlidir.

Gayrimenkul sektörünün de olmazsa olmazı insan unsuru olduğu için, bu hususta, hizmet verdiğimiz müşterilerimize karşı, güçlü bir iletişim ve yüksek özgüven ile mesleğinizde başarılı olmamanız için hiçbir neden yoktur. Özgüvensiz kişiler, ne yazık ki daima, özgüveni yüksek kişilerin himayesinde ve alt tabakasında çalışmaya mahkûm kalır. Bu da, hayatın her alanında, başarısızlığa ve bunun sonucunda da kişide mutsuzluğa yol açmaktadır.

Konut satışlarında, ikna ve etkileyici bir üsluba sahip olan gayrimenkul uzmanları, mesleğini her zaman, doğru, güvenilir ve başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirler.

EMLAK DERGİSİ

SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ