22.09.2019 - Emlak Dergisi web sitesine hoş geldiniz.

Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları Sektörün Geleceği İçin Önemli Bir İtici Güç

Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları Sektörün Geleceği İçin Önemli Bir İtici Güç

Artan faiz oranları ve döviz kurlarının da etkisiyle gayrimenkul sektöründe son dönemlerde satışlarda yaşanan gerileme ve sektörde yaşanan durgunluk, yakın zaman önce başlayan faiz indirimleri ve kurdaki dengelenme süreciyle yerini temkinli bir iyimserliğe bırakmaya başladı.

 

Bu durum gerek doğrudan yatırımlar konusunda gerekse sermaye piyasası araçları vasıtasıyla 2019 yılının 3. ve 4. çeyreklerinde gayrimenkul sektörüne olumlu bir ivme kazandıracaktır. Bununla birlikte Emlak Katılım Bankası’nın faaliyete geçmesi, gerek yapısal düzenleme gerekse finansman anlamında sektöre pozitif bir katkı sağlayacaktır.

Bu dönemki raporumuza MKK’dan aldığımız temettü ve yatırımcı profilleri verilerin de ekledik. 2011-2019 yılları arasında gayrimenkul yatırım ortaklıklarının 5 milyar TL’ye ulaşan bir temettü ödemesi yaptığını görüyoruz. 2018 yılında 1,1 milyar TL, 2019’un temmuz sonu itibariyle ise 478 milyon TL temettü dağıtan GYO’ların özellikle iskontolu işlem görmesinin önüne geçebilmesi için kar dağıtım politikalarını sürekli hale getirmesi ve bunu gerek yerli gerekse yabancı yatırımcılarla paylaşması önem arz ediyor.

Bu çeyrekte sunduğumuz bir diğer önemli veri, GYO’lara yatırım yapan yatırımcı profili oldu. 2019 yılı ilk yarısında bireysel yatırımcı oranı %43 iken (bunun %42’si yerli bireysel) %57’si kurumsal yatırımcıdan oluştu. Kurumsal yatırımcı dağılımına baktığımızda yabancı fonların oranının %6, yerli fonların oranının ise %1,3 olduğu gözükmektedir.

 

Sektöre yatırım yapan yabancı yatırımcı oranı ise %14’de kalmış olsa da yabancı kurumsal yatırımcıların başta ABD, İngiltere ve Lüksemburg olmak üzere ağırlıklı olarak batılı ülkelerden oluşması önemli bir veri olarak değerlendirilebilir. Sektörün gelişme kaydetmesi için yabancı ve kurumsal yatırımcı oranının artması bu çerçevede önemli bir parametre olarak dikkate alınmalıdır.

 

Bununla birlikte gayrimenkul yatırım fonları, gayrimenkul sertifikası, kira sertifikası ve gayrimenkul yatırım ortaklıklarının birbirini destekleyen bir ekosistem içerisinde yer alması, sektörün geleceği açısından önem arz etmektedir.

SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ