18.09.2020 - Emlak Dergisi web sitesine hoş geldiniz.

Her Emlakçının Bilmesi Gereken Gayrimenkul Koşulları

Her Emlakçının Bilmesi Gereken Gayrimenkul Koşulları

Her Emlakçının Bilmesi Gereken Gayrimenkul Koşulları

Emlakçılar için mükemmel iletişim becerileri şarttır. Bunun büyük bir kısmı, temel gayrimenkul kavramları ve terminolojisi hakkında keskin bir anlayışa sahip olmaktan kaynaklanmaktadır.

Bir emlakçı olarak, zamanınızın çoğunu konut alıcıları ve satıcılardan emlakla ilgili soruları ele almak için harcarsınız. Sonuçta, iş, müşterilere hayatlarının en büyük satın alımının büyük olasılıkla gerçekleştiği karmaşık bir süreç boyunca rehberlik etmektir.

Gayrimenkul terimlerinin çoğunu zaten biliyor olsanız bile, bazı temelleri iyi anlamak her zaman yararlı olurken, becerilerinizi ve bilginizi yükseltmek için harika bir yoldur. Size yardımcı olmak için, bilmeniz gereken bazı önemli emlak terimlerinin bir listesini hazırladık:

Ayarlanabilir Faizli İpotek

Ayarlanabilir faizli ipoteklerin dönemsel olarak değişen faiz oranları vardır. Ayarlanabilir faizli ipoteğe sahip bir ev sahibi, sabit faizli ipoteğe kıyasla daha düşük aylık ödemelerle başlayabilir, ancak değişen faiz oranları aylık ödemelerin daha sonra artabileceği anlamına gelir.

Amortisman

Amortisman, bir süre zarfında ipotek taksit ödemelerinin planlanması için kullanılan terimdir. Gayrimenkulde, tipik bir alıcının amortisman planı, 10 veya 15 yıl boyunca ayda bir ödeme şeklindedir.

Değerlendirme

Gayrimenkul değerlemesi, gayrimenkulün değerinin doğru bir şekilde değerlendirilmesini sağlamak için tasarlanmış bir süreçtir. Bir gayrimenkul işleminde, borç veren tarafından kredi için talep edilen tutarın mülkün adil piyasa değerini yansıtmasını sağlamak için üçüncü bir kişi tarafından yapılan bir değerlendirme gereklidir. Bir evin değerleme değerinin alıcının teklif ettiğinden düşük olduğu durumlarda, borç veren alıcıdan maliyet farkını karşılamasını talep edebilir.

Alıcının Temsilcisi

Adından da anlaşılacağı gibi, bir alıcının temsilcisi, ev satın alma işlemi sırasında alıcılara yardımcı olmak için yasal olarak lisanslanan bir emlak şirketidir. Bir gayrimenkul işlemi sırasında alıcının çıkarlarını temsil ederler. Sorumluluklarından bazıları, bir ev için mümkün olan en iyi fiyat için pazarlık yapmak, mahalle ve çevresi hakkında bilgi vermek, evin denetlendiğinden emin olmak ve gereken özeni göstermektir.

Kapanış

Kapanış, ev alım satım sürecinin son adımıdır ve bilinmesi gereken en önemli emlak terimlerinden biridir. Kapanış tarihi, müzakere aşamasında alıcı ve satıcı tarafından kararlaştırılır ve genellikle teklifin kabul edilmesinden haftalar sonra belirlenir. Kapanışta, mülkün mülkiyeti resmi olarak satıcıdan alıcıya aktarılır ve gerekli tüm ödemeler yapılır, daha sonra alıcı daha sonra mülkü taşıyabilir veya yenilemeye başlayabilir.

Kapanış Maliyetleri

Bir gayrimenkul işlemini sonuçlandırmak için ev alıcıları ve satıcıları tarafından yapılan harcamalar, kapanış maliyeti olarak bilinir. Bunlar, ekspertiz ücretleri, vergiler, kredi oluşum ücretleri, kredi raporu ücretleri, tapu sigortasını içerebilir. Çoğu durumda, alıcı genellikle evin satın alma fiyatının % 2 ile % 5’ini öder, ancak kapanış maliyetleri alıcı veya satıcı tarafından ödenebilir.

Mülkiyet Belgesi ve Tapusu

Tapu ve unvan genellikle birbirinin yerine kullanılan iki terimdir. Ancak birbirleriyle yakından ilişkili olsalar da ikisi arasında bir fark var. Başlık, fiziksel bir belge değil, bir kavramdır. Evin yasal mülkiyetini ve satıcıdan alıcıya aktarılan tüm hakları temsil eder. Tapu, bir ev satıldıktan sonra unvanı yeni sahibine aktaran fiziksel, yasal bir belgedir. Mülkün bir açıklamasını içerir ve belirli bir işlemin yetkilendiricisini (alıcı) ve hibesini (satıcı) tanımlar.

Peşinat

Peşinat, ev sahibi tarafından kapanış süresi boyunca ödenen tutardır. Çoğu ev kredisi % 20 peşinat, bazı uygun krediler ise sadece % 5 peşinat gerektirir.

Eşitlik

Mülkün resmi olarak bir bireye ait olan kısmı, ev sermayesi olarak bilinir. Bir kişi satın aldığı bir mülkün mülkiyetine sahip olsa da, ipotek ödünç alan tamamen ödenene kadar mülkle ilgilenir.

Sabit Faizli Mortgage

Sabit oranlı bir ipotek, kredi ömrü boyunca aynı kalan bir faiz oranı ile gelir ve borçluya kredi süresi boyunca daha öngörülebilirlik bir istikrar kazandırır. Mevcut en yaygın kredi türlerinden biridir ve uzun vadeli güvenilirliği nedeniyle birçok tüketici tarafından tercih edilmektedir.

EmlakDergisi

SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ