26.05.2020 - Emlak Dergisi web sitesine hoş geldiniz.

İmar Planı Nedir?

İmar Planı Nedir?

İmar Planı Nedir?

İmar başvurunun nerede yapılacağı hakkında ayrıntılı bilgi sağlar ve plan veya imar haritası olarak adlandırılır. İmar planı geçmişte 10 bin yerleşim biriminin nüfusunda yapılmalıdır. İmar planı, imar uygulaması, Adalar, yollar ve birçok istatistik raporu ile yoğunluk seviyesi üretilir. 10 bin altındaki nüfus, yani belediye imar planının mevcudiyetine karar verir.

İmar Planlarının Türleri

Planlar hiyerarşiye göre sıralanır. Buna göre:

 • Mekansal Strateji Planı
 • Çevre Planı
 • Bir İmar Planı
 • İmar Planı

1/1000 İmar Planı Nasıl Yapılır?

İmar planının yönlerine göre tasarlanan imar planları, kadastro durumu ve harita üzerinde yapılır. İmar planındaki yapılara ve bu planın istatistiksel olarak belirlenmesi gereken 1/1000 uygulama çizimleri olarak adlandırılır.

1/1000 imar planı, sertifikalı topografik haritalar, kadastro durumu yapıldığı gibi işlenir. İmar planı ilkelerine uygun olarak imar planları çizilir. Bölge adaları, yoğunluk ve düzen, yollar ve uygulama için gerekli olan uygulamaların imar uygulama programlarına gösterilmesi için hazırlanan raporlara dayanarak, 1/1000 uygulama planı denir.

1/1000 ölçekli uygulama planı ve bölgesel planlar;

 • Sosyo-ekonomik gelişme trendleri
 • Yerleşim yerlerinin gelişme potansiyeli
 • Sektörel hedefler
 • Faaliyetlerin ve altyapının dağıtımı

1/1000 Uygulama Planının İçeriği Nelerdir?

Gerekirse, Devlet Planlama Teşkilatı hazırlanacak bölgesel planları belirler.

İmar planları oluşturmak; imar planına dahil olduğu anlamına gelir. Bölgesel plan ve çevre düzenlemesi planına uygunluğu sağlayan bu iki karar, hükümetler tarafından plan yapılması halinde planın sorun teşkil etmediğini gösterir.

Belediye master plan ve uygulama planlarının sınırları dahilinde kalmak yerine ilgili planlara yönelmek gerekir. Kent konseyi üzerinde onaylanan ve yürürlüğe giren planlar, onay tarihinden itibaren bir ay süre ile ilan edilir. Belediye başkanı tarafından, nihai işlemler 15 gün içinde gerekli prosedürlere bağlanır.

Belediye başkanının görevleri dahilinde yönetim, sivil yetkililer, kalkınma planının tamamını veya bir kısmını kopyalar. Yöntem, kitapçıkların çoğaltılmasıyla belirlenen bir ücret isteyenlere kitapçık sağlayabildiğinden faydalıdır.

İmar Planları Nasıl Hazırlanır?

1/1000 imar planı, master planın nasıl olduğu sorusundan bahsetmek gerekir. İmar planları, plan 1/1000’in temelini oluşturur.

Genel Kullanım Şekilleri

 • Ana bölge türleri
 • Bölgenin gelecekteki nüfus yoğunlukları
 • Gerektiğinde yapının yoğunluğu,
 • Çeşitli yerleşim alanlarının prensiplerinin geliştirilmesi ile birlikte,
 • Ulaştırma sistemleri ve sorunların çözümü.

Bu itibarla, noktalar kalkınma planı uygulamasının hazırlanmasında kullanılacak 1/5000 ve 1/2000 ölçeğini gösterir veya planlar organize edilir.

Emlak Dergisi

Emlak alım satım kiralama işleriniz için Ekiox Emlak hizmetinizde.Ekinox Emlak Çekmeköy, Ümraniye, Dudullu, Sancaktepe, bölgelerinde hizmet vermektedir. Diğer bölgeler, İller için bize ulaşın. bilgi@ekinoxemlak.com  Web sitemiziçin TIKLAYINIZ Çekmeköyde satılık daireler. Sıfır, Krediye uygun, İskanı alınmış.

SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ