27.10.2020 - Emlak Dergisi web sitesine hoş geldiniz.

Satılık Emlak Komisyonu Ne Kadar?

Satılık Emlak Komisyonu Ne Kadar?

Ev almak birçok insanın hayali olarak bilinir. Bu durumda kişiler bütçelerine bakarak ev ama hayali kurarlar. Kendilerine uygun evi alırken ya doğrudan sahibinden alırlar ya da emlak işi yapan kişi aracılığıyla ev alınır. Kişiler ev alırken bütçe hesaplaması yaparak ona göre ve alımı gerçekleşir. Bu bütçe içerisinde kredi faiz durumu, emlak komisyonu ve tapu masraflarını göz önünde bulundurarak ev alım işlemi gerçekleşir. Bundan dolayı kişiler ev alımında bütçe hesaplamasını iyi yaparak ve ev alma girişiminde bulunur.

Emlak komisyonu

Ev alacak kişi ile ev satan kişi yani emlak işiyle uğraşan kişi satacağı eve göre belirli bir yüzdelik kısım alınan yasal bir haktır. Taşınmaz ticaret yönetmeliğine göre emlak işini yapan kişi ev sattığı esnada %4 komisyon ücreti alarak KDV dahil etmeyerek hizmet bedeli alınabilir. Bu yönetmelikte alım satım işlemi yapıldığı sırada alım satım sözleşmesi durumumda fiyatın %4 alınarak fazlası yasalara uygun değildir. Emlak sahibi kişinin %4 üzerinden komisyon alınacağından bu komisyonun yarısını satıcıdan yarısını alıcıdan tahsis etmesi gerekir. Ayrıca %4 üzerinden KDV talebinde de bulunabilir.

Emlak komisyonu vermek şart mı?

Emlak işiyle uğraşanlara komisyon vermemek yasal olarak şart değildir. Alıcı ile satıcı arasında işlem gerçekleştiren emlak sahibi kişiler yasalar gereği komisyonunu yasada belirlenen durumda ücret alma hakkına sahiptir. Yasa gereği satış bedelinin %4 bedeli kira bedeli olarak da 1 kira alınır. Emlak işiyle uğraşan kişi bu yasal hakkı olan komisyon ücretini alır. Fakat alıcı ve satıcı arasında anlaşma yapılarak tek taraflı komisyon ücreti emlak işiyle uğraşan kişiye verilir. Kişiler konut almadan önce cebinde çıkacağı ücreti internet üzerinden hesaplama yaparak ona göre adım atmalıdır. Bu çerçevede konut alırken daha çok kredi çekerek sonradan vadeli bir şekilde ödeme zorluğu çekmemek için az faiz veren kredi yöntemini belirlemesi gerekir.

Komisyon sözleşmesi

Emlak işiyle uğraşan kişi bu sözleşmeyi hazırlayarak taşınmazı bedeli, komisyon tutarı ve diğer işlemler yer alır. Sonradan taraflar arasında alım satım işleminde anlaşma çıkması durumunda her iki tarafında imzası olacağı şekilde sözleşme yapılarak emlak işiyle uğraşan kişi gelirini garantiye alarak her türlü ücretini tahsil eder.

Emlak komisyonu hesaplama

Emlak komisyonu ile kişi ilk önce hesaplama yaparak yaptığı hesaplama üzerinden komisyon ücreti vermek durumundadır. Mesela kişi 200 bin liralık konut satışında %2 komisyon ücreti alarak bu da 4000 liraya denk gelir. Bu ücret üzerinden bir KDV işlemi gerçekleştirerek 720 lira tutara denk gelerek toplamdan 4720 lira komisyon ücreti alır. Her iki taraftan da 4720 lira para alınarak toplam olarak 9440 lira komisyon ücreti alınır. Bu ödeme işlemi çok geldiği sırada emlak işiyle uğraşanla pazarlık yapılarak daha az ödeme yapılabilir.

Emlak Dergisi

SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ