26.01.2020 - Emlak Dergisi web sitesine hoş geldiniz.

Zorunlu Emlak Danışmanı Yeterlilik Belgesi Nedir?

Zorunlu Emlak Danışmanı Yeterlilik Belgesi Nedir?

Zorunlu Emlak Danışmanı Yeterlilik Belgesi Nedir?

Bilindiği üzere, son zamanlarda en çok tercih edilen meslek grupları arasından emlak danışmanlığını örnek göstermemiz mümkün olacaktır. Emlak danışmanlığı mesleğinin neden çok talep gördüğünün ayrıntılarını sizlerle paylaşacağız. Ayrıca bu meslek için gerekli olan birtakım koşul ve belgelerle ilgili de birçok detaylı bilgiyi, yazımızda sizlere aktaracağız.

Emlak danışmanlığı, emlak işlerinin yürütülmesinde önemli bir aracı görevi gören, alıcı ve satıcı arasındaki dengeyi kuran, iyi bir iletişime sahip ve ikna kabiliyeti yüksek olan kişilerin yapabildiği bir meslektir. Bu mesleğin olmazsa olmazı şartlarından biri, müşteri odaklı çalışmak ve onların istekleri doğrultusunda hareket etmektir. Bunun yanı sıra, yönetici bir kişiliğe sahip olmak, yeniliğe açık olmak ve stres yönetimini iyi bir şekilde sağlamak, gayrimenkul danışmanında olması gereken nitelikler arasındadır.

Bunların yanı sıra, emlak danışmanının, bir takım belgelere de sahip olması gerekiyor. Bunlardan bir tanesi de, zorunlu emlak danışmanı yeterlilik belgesidir. Bu belgenin amacı, emlak danışmanı olacak kişilerin, bu mesleği icra etmekteki şartlara uyum sağlayıp sağlamadığını belirlemek, standartlara uygun olup olmadığını anlayabilmek adına ortaya çıkmış bir belgedir. Bu belgeye sahip olabilmeniz için, mesleki yeterlilik sınavına girmeniz zorunlu olmakla birlikte, sınavı geçemediğiniz takdirde, belgeyi alamaz ve bu mesleği icra etme hakkına sahip olamazsınız.

Emlak faaliyeti yürüten ve gayrimenkul satış faaliyetini yürüten firmaların, sorumlularının kesinlikle, zorunlu emlak danışmanı yeterlilik belgelerinin olması gerekmektedir. Bu belgelere sahip olmak için de, daha önce de bahsetmiş olduğumuz gibi, sorumlu yetkili kuruluşların hazırlamış olduğu sınavlara girip, geçerli puanı alabilmeniz yeterli olacaktır.

Bu teorik ve uygulamalı sınavların her ikisinden de başarılı bir puan alan kişiler, zorunlu emlak danışmanı yeterlilik belgesini alarak, mesleklerini icra edebilmektedirler. Belgeye sahip olan emlak danışmanlarının, birtakım sorumlulukları da bulunmaktadır. 5 Yılda bir denetime tabi olunacak ve 18 ay çalıştığını belgeleyen emlak danışmanlarının belgeleri otomatik olarak yenilenecektir.

Mesleki yeterlilik belgesine sahip olan emlak danışmanları, devletin sunmuş olduğu birçok teşvikten de fazlasıyla yararlanabilmekte ve ekonomik açıdan destek sağlayabilmekte.

EMLAK DERGİSİ

SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ